رند

 دستورالعمل جدید برای واگذاری شماره‌های رند


کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، دستورالعمل واگذاری شماره‌های تلفن همراه و ثابت را که به دلیل روان بودن یا داشتن موسیقی لفظی یا روابط عددی‌ به راحتی در ذهن افراد ثبت می‌شود و به شماره‌های رند معروف است تصویب کرد.

به گزارش جهان صنعت، واگذاری سیم‌کارت‌های رند و شماره‌های رند تلفن ثابت تاکنون براساس آیین‌نامه‌های داخلی اپراتورهای مخابراتی انجام می‌شد‌ به نحوی که شرکت مخابرات ایران لیست‌شماره‌های رند و مرتب خود را با قیمت‌های پایه به مزایده می‌گذاشت. حراج شماره‌های رند و مرتب تلفن‌های همراه و ثابت‌ در سال‌های اخیر از سوی اپراتورهای موبایل و شرکت مخابرات ایران متوقف شده بود.

هم‌اکنون کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره 198 خود‌ دستورالعمل واگذاری شماره‌های تلفن‌همراه و ثابت رند (مرتب) و مناسب را بررسی و تصویب کرد که این مقررات پس از ابلاغ به اپراتورها‌ لازم‌الاجرا خواهد بود.

براساس این دستورالعمل‌ شماره رند (مرتب) به شماره‌های تلفن همراه و ثابت اطلاق می‌شود که به دلیل روان بودن یا داشتن موسیقی لفظی یا روابط عددی‌ به راحتی در ذهن افراد ثبت‌ و این شماره‌ها توسط دارنده پروانه ( اپراتورهای مخابراتی) تعیین می‌شود.

در همین حال شماره مناسب شماره‌هایی هستند که بر اساس نوع شماره دارای متقاضی خاص بوده و قیمت آنها متفاوت از قیمت معمول در بازار باشد که این شماره‌ها نیز توسط دارنده پروانه مشخص خواهد شد.

براین اساس دارندگان پروانه فعالیت در ارایه خدمات موبایل و تلفن ثابت می‌توانند نسبت به تهیه دستورالعملی اجرایی اقدام و شماره‌های تلفن همراه و ثابت رند (مرتب) و مناسب را بالاتر از قیمت‌های تعیین شده در پروانه و مصوبات کمیسیون واگذار کنند. در دستورالعمل تهیه شده شرایط اطلاع‌رسانی عمومی، شرایط رقابتی عادلانه و روش واگذاری باید به صورت شفاف تعیین شده باشد؛ این دستورالعمل قبل از اجرا توسط دارنده پروانه‌ باید به تایید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برسد.

طبق این مقررات، اپراتورهای مخابراتی موظف شده‌اند درباره شماره‌های رند (مرتب) که براساس این مقررات واگذار می‌شود از طریق سایت خود و سایر روش‌های اطلاع‌رسانی مناسب‌ برای عموم اطلاع‌رسانی لازم را انجام دهند، همچنین در مواردی که امکان دایری شماره واگذار شده حداکثر ظرف یک ماه وجود نداشته باشد، دارنده پروانه حق پیش‌فروش و واگذاری شماره به صورت رند (مرتب) و مناسب را ندارد.

براساس این دستورالعمل، اپراتورهای ارایه‌دهنده خدمات تلفن همراه و تلفن ثابت موظفند در زمان واگذاری شماره رند (مرتب) یا مناسب‌ در خصوص تغییرات شماره‌ها که ممکن است در آینده‌ بنابر ضرورت‌های مقرراتی یا فنی اتفاق بیفتد، مشترک را مطلع کنند و در صورتی که بعد از واگذاری‌ بنابر ضرورت‌های مقرراتی یا فنی شماره وی تغییر کند، حتی‌المقدور شماره‌ای متناسب به وی واگذار کنند.

همچنین در صورتی که به دلیل تغییرات فنی یا مقرراتی، شماره‌های معمولی واگذار شده به مشترکی به شماره رند (مرتب) یا مناسب تبدیل شود، شماره یادشده مشمول این مصوبه نبوده و دارنده پروانه حق ندارد براساس این مقررات از مشترک درخواست مبالغ اضافی کند.

این مقررات شامل شماره‌های رند(مرتب) و مناسب واگذار شده قبل از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این مصوبه نبوده و دارنده پروانه نمی‌تواند بر اساس این مقررات، برای شماره‌های رند (مرتب) و مناسب واگذار شده قبلی به مشترکین درخواست مبالغ اضافی کند.

واگذاری شماره براساس این مقررات نباید به هیچ عنوان منجر به ایجاد محدودیت برای روال عادی واگذاری شماره‌ها و ارایه خدمات توسط دارنده پروانه شود و مبلغ دریافتی بابت این شماره‌ها در شبکه تلفن ثابت و همراه نیز‌ به عنوان مبالغ حق اتصال تعیین شده در موافقتنامه پروانه بوده و مشمول حق‌السهم خواهد بود.

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات‌ در این مصوبه دارنده پروانه را موظف کرده با مشترکین دارای شماره رند (مرتب) و مناسب بدهکار بدون تبعیض و صرفا براساس مقررات موجود از جمله دستورالعمل نحوه برخورد دارندگان پروانه با مشترکین بدهکار تلفن ثابت و همراه مصوبه شماره یک جلسه شماره 166 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برخورد کند.

این مقررات برای کلیه دارندگان پروانه تلفن همراه و ثابت از تاریخ ابلاغ لازم‌الاجرا بوده و جایگزین مصوبات قبلی کمیسیون در این خصوص می‌شود.

منبع: عصر ایران - ۲۷ مهر ۱۳۹۳

***********************************

سایر لينکهای مفید سایت:

آشنایی با فون‌واژه

مزایای فون‌واژه

 هر شماره آیتل = یک شغل تخصصی، پایدار و پر رونق

 گوشیهای هوشمند (اندرویدی، آیفون و...)، شماره های حروفی آیتل را می شناسند

(شماره گیری سریع دوستان، ارسال آسان پیامک،  ...)

خرید فون واژه به قیمت اپراتور

 

 خرید فون واژه به قیمت شماره عددی