فون واژه چیست؟

فون واژه چیست؟

 

 قبل از هر چیز لازم است، به یک سوال بزرگ که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش آمده باشد جواب دهیم.

 به دکمههای شمارهگیر هر گوشی تلفن روميزی يا موبايل كه دم دست داريد نگاه كنيد. تقریبا روی همه گوشیهای تلفن كه در سراسر جهان توليد میشود، حروف انگليسی با همين ترتيب كه میبينيد چاپ میشود.

 

  

 آیا از خود پرسیده اید، این حروف برای چیست؟

 شاید تا کنون تصور میکردید این حروف فقط برای زدن پیامک به کار میروند. اما اگر دقت کرده باشید، حتی روی گوشیهای تلفن بسیار قدیمی نیز این حروف وجود دارد. در حالی که در آن زمان اصلا تکنولوژی موبایل و پیامک وجود نداشت.

 

 

 علت چاپ این حروف بر روی گوشیهای تلفن این است که در بسیاری از کشورهای جهان، از جمله در آمریکا، کانادا، اروپا و استرالیا و...، اکثر شرکتهای بزرگ به جای اینکه شماره تلفن خود را با عدد بیان کنند، با حروف و با نام برند خود بیان می‌کنند تا هیچگاه از خاطر مشتریان فراموش نگردد و آنها بتوانند به سریعترین روش ممکن با شرکت ارتباط برقرار نمایند. مانند سامسونگ در آمریکا که شماره آن   1800Samsung و شرکت اپل شماره آن 1800MyApple  می باشد.به عبارت ساده تر؛ 

 

فون واژه؛  شماره‌ای است خاص، منحصربفرد و فراموش نشدنی،  

 به نام شما یا نام خانوادگی‏‌تان یا نام شغل و حرفه‌ و یا هر نام و برند مورد علاقه‏ شما.

 در این نوع شماره‌‏ ها به جای اعداد، حروف مندرج بر روی دکمه ‌های تلفن یا موبایل گرفته می‏‌شوند.

اصطلاح انگلیسی این نوع شمارهها phoneword است و در آمریکا و کانادا نیز بیشتر به Vanity Number مشهورند. اخیرا نیز در ایران بعضی شرکتهای بزرگ و افراد به این روش روی آورده اند که علاوه بر بهره مندی از مزایای آن ، کلاس کاری خود را نیز در حد کلاس کاری جهانی و شرکتهای بزرگ جهان گسترش داده اند. مانند شرکتهای صندوق نسوزکاوه (021Kaveh)، هواپیمایی هما (021Homa22)، نشر دانش ایران (021Ketab)، شرکت هولدینگ پی اچ کیو (021Moshaver) و...

 اما مشکل عمده ای که تا دهه های اخیر وجود داشت، این بود که کشورهای مختلف جهان، استانداردهای متفاوتی برای چنین صفحه کلیدی داشتند و بنابراین یک نام مشخص در کشورهای مختلف معادل شماره های مختلفی می شد، اما در سالهای اخیر استاندارد بین المللی آن از طرف بسیاری از کشورها مورد قبول واقع شده و تقریبا در همه گوشیهای ثابت و موبایل جهان استاندارد واحدی حاکم گردیده است که مطابق شکل زیر می باشد:

 

 نحوه شماره گیری فون واژه ها یا شماره های حروفی به این صورت است که با توجه به حروف مندرج بر روی دکمه های گوشی موبایل، دکمه مربوط به هر حرف را، بدون توجه به موقعیت آن فقط یکبار فشار دهید. مانند شماره موبایل 0912Printer که نحوه شماره گیری آن به شکل پیش رو می باشد:

 

 

 چند مثال بیشتر:

 

Ali=254

 Iran=4726

 Amir=2647

 Amirali=2647254

 Mohamad=6642623

 Samsung=7267864

 English=3645474

 Tehran=834726

 TOYOTA=869682

 ... 

 از قابلیت های مهم فون واژه ها، منحصربفرد و فراموش نشدنی بودن آنهاست. 

 فون واژه ها، بسیار خاص و منحصربفرد بوده و به یاد ماندنی تر از هر شماره رند عددی هستند. بطور مثال، شماره (09127746837) تنها شماره در کل شماره های موبایل 0912 می باشد که معادل فون واژه Printer است  و بنابراین فون واژه 0912Printer، در کل  پیش شماره  0912  یعنی  مطرح ترین پیش شماره موبایل کشور و در بین 10 میلیون شماره دائمی، خاص و منحصربفرد است.

 فون‌واژه‌ها، به خاطر «منحصربفرد بودن» جزء کالاهای سرمایه ای محسوب شده و روزبه روز بر ارزش آنها افزوده می گردد.

  چند نمونه فون واژه ثابت تجاری در ایران: