سوالات متداول

 پرسشهای متداول فون واژه و پاسخ آنها

 

پرسش: در کنار هر عدد بر روی گوشی تلفن سه یا چهار حرف انگلیسی نوشته شده است. مثلا در کنار عدد 4، حروف G و H و I وجود دارند. آیا 4 معادل کدام یک از این حروف است؟

پاسخ: در فون واژه ها، A و B و C هر سه به معنای 2 هستند. D و E و f هر سه به معنای 3 هستند، و به همین ترتیب.

پرسش: آیا مثلا برای زدن B باید دو بار دکمه 2 را فشار دهیم؟

پاسخ: خیر، در فون واژه ها، هر حرف لاتین به معنای یک بار فشار دادن دکمه مربوطه است. A و B و C هر سه به معنای دکمه 2 هستند (یک بار). D و E و F هر سه به معنای دکمه 3 هستند (یک بار).

پرسش: از کجا معلوم میشود که مثلا 2 معادل A است یا B یا C؟

پاسخ: شماره حروفی روشی برای پیدا کردن شماره از روی حروف است و نه برای پیدا کردن اسم از روی شماره. شما هیچوقت به کسی نمی گویید شماره موبایل من 09127746837 است، حالا حدس بزن نام من چیست! بلکه شما مثلا میگویید شماره موبایل من 0912Printerاست، حالا شماره  من را بگیر. طرف مقابل با دیدن P دکمه 7  را فشار میدهد و با دیدن r نیز دوباره دکمه 7 را. با دیدن i دکمه 4 را فشار میدهد و با دیدن n نیز دکمه 6 را.t عدد 8، e عدد 3  و r  عدد7را و هر حرف همیشه فقط معادل یک عدد است. بنابراین از روی حروف میتوان به راحتی شماره شخص را گرفت.

پرسش: بنابراین، گرفتن شماره حروفی با زدن sms تفاوت دارد؟

پاسخ: هنگام زدن sms نیز اگر دیکشنری گوشی فعال باشد، شما برای زدن هر حرف کافی است یک بار دکمه مورد نظر را فشار دهید. مثلا برای زدن کلمه student کافی است دکمه های 7-8-8-3-3-6-8 را به ترتیب (هر کدام یک بار) فشار دهید. گوشی خود به خود تشخیص میدهد که منظور شما از هر دکمه ای که فشار میدهید کدام حرف الفباست. اما اگر بخواهید با حروف لاتین به زبان فارسی sms بزنید (فینگلیش) در این صورت باید دیکشنری گوشی غیرفعال باشد و برای زدن هر حرف، دکمه مربوطه را یک یا دو یا سه یا چهار بار فشار دهید. در مورد فون واژه ها، هر حرف فقط معادل یک بار فشار دادن دکمه مربوطه است.

پرسش: اگر من یک شماره حروفی بخرم، وقتی با دیگران تماس میگیرم روی گوشی آنها اسم من به نمایش درمی آید؟

پاسخ: در هیچ جای دنیا چنین سیستمی وجود ندارد. البته میتوان با مخابرات هماهنگی کرد تا هنگام زدن پیامک، نام شما یا شرکت شما روی گوشی طرف مقابل دیده شود، ولی هنگام شماره گیری در هیچ جای دنیا چنین امکانی وجود ندارد. شماره حروفی روشی برای به خاطر سپردن شماره است. یعنی مثلا شما به جای اینکه به خاطر بسپارید شماره تلفن نشر دانش ایران 53822 است، شماره آن را به صورت KETAB به خاطر می سپارید. اما سیستم به لحاظ فنی از کجا باید بداند که وقتی شما دکمه 5 را فشار میدهید منظورتان حرف K است یا J یاL؟ شماره حروفی روشی برای به خاطر سپردن شماره است.

پرسش: پس تفاوت شماره حروفی با شماره های معمولی چیست؟ چرا باید قیمت آن بالاتر از یک شماره معمولی باشد؟

پاسخ: یک شماره هفت رقمی تلفن همراه میتواند از 0000000 تا 9999999 متغیر باشد. یعنی ده میلیون شماره. از بین این تعداد شماره، فقط یکی از آنها با یک کلمه هفت حرفی مطابقت دارد. مثلا فقط عدد 7428274 با کلمه Siavash مطابقت دارد. فقط عدد 7746837 با کلمه Printer مطابقت دارد، فقط عدد 7292634 با کلمه Rayaneh مطابقت دارد. بنابراین بین همه کسانی که نام آنها سیاوش است فقط یک نفر میتواند شماره اش را به صورت0912Siavash بیان کند. بین همه شرکتهایی که در زمینه رایانه فعالیت دارند فقط یک شرکت میتواند شماره اش را به صورت 0912Rayaneh بیان کند. علت بالا بودن قیمت فون واژه ها همین است. مخصوصا در موارد فون واژه های تجاری، مانند این است که این فون واژه ها  همچون سکه های طلایی هستند که به قیمت مس خریداری شده و هم اکنون به قیمت نقره به فروش گذاشته شده اند، ارزش واقعی این فون واژه ها زمانی آشکار می گردد که این فون واژه ها در صنف خود فعال شوند، پس از آن با گذشت زمان و هرچه فون واژه مورد نظر در آن صنف بیشتر فعالیت نماید، روز به روز بین رقیبان در صنف و مشتریان آن صنف شناخته تر شده و قیمت آن بصورت غیرقابل تصوری بالا خواهد رفت  و ارزش واقعی خود را که همان ارزش طلا و یا بعضا الماس است پیدا خواهد نمود.

پرسش: با گوشیهای کیبوردی (گوشیهای QWERTY) چگونه میتوان فون واژه ها را شماره گیری کرد؟

پاسخ: گرفتن فون واژه ها با گوشیهای کیبوردی آسانتر از گوشیهای معمولی است. با این گوشیها، کافی است شماره مورد نظر را با حروف بزرگ الفبای لاتین تایپ کنید (مثلا0912SIAVASH) و بعد دکمه تماس را فشار دهید. گوشی به صورت خودکار آن را به عدد تبدیل میکند و شماره را میگیرد. برای اینکه هنگام شماره گیری به جای اعداد، حروف تایپ کنید باید از دکمه های Shift و Alt استفاده کنید.

مثلا در گوشی نوکیا مدل E71، بعد از اینکه 0912 را وارد کردید، برای وارد کردن قسمت حروفی، ابتدا باید دکمه Function را که در پایین کیبورد سمت چپ قرار دارد بزنید تا وضعیت ورودی از ارقام به حروف تغییر کند. سپس باید با نگه داشتن دکمه Shift کلمه مورد نظر را تایپ کنید. در آخر دکمه Dial را بزنید. گوشی شماره حروفی را به عددی تبدیل می‌کند و شماره را برایتان می‌گیرد.

در گوشیهای Smartphone، تایپ کردن قسمت حروفی شماره با نگه داشتن دکمه Alt انجام می‌شود.

 پرسش: آیا فون واژه، فقط برای شماره های موبایل 912 قابل تهیه است؟

پاسخ: خیر. با توجه به اینکه روی همه گوشیهای تلفن (ثابت، موبایل، فکس، بیسیم، و غیره) حروف لاتین وجود دارد، شما میتوانید هر شماره ای را اعم از شماره ثابت، همراه اول، ایرانسل، رایتل، و غیره، به جای اینکه با عدد بیان کنید، با حروف بیان کنید. کافی است کلمه مورد نظر را بر روی کاغذ بنویسید و بعد با نگاه کردن به یک گوشی تلفن، معادل عددی هر حرف را زیر آن بنویسید. شماره ای که به دست می آید شماره ای است که شما باید بخرید. اگر خوش شانس باشید و اولین نفری باشید که در مورد آن کلمه بخصوص اقدام میکند، میتوانید آن را برای خودتان بخرید. در غیر این صورت یا باید از موضوع صرف نظر کنید و یا با پرداخت مبلغ بالاتر، خط مورد نظر را از مالک فعلی آن خریداری نمایید.

پرسش:  آیا شماره حروفی برای کلمات فارسی هم ممکن است؟

پاسخ: غیرممکن نیست ولی دو مشکل وجود دارد. یکی اینکه حروف فارسی روی گوشیهای موبایل وجود دارد اما روی گوشیهای ثابت خیر. بنابراین اگر شما شماره تلفن خود را با حروف فارسی بیان کنید، طرف مقابل با استفاده از گوشی تلفن ثابت نمیتواند شماره شما را بگیرد. مشکل دوم اینکه حروف فارسی بر روی گوشیهای موبایل نیز استاندارد نیست. یعنی مثلا حرف الف روی بعضی از گوشیهای موبایل روی عدد 2 است و روی بعضیی دیگر از گوشیها روی عدد 3. بنابراین طرف مقابل سردرگم خواهد شد. اما حروف لاتین بر روی همه گوشیهای دنیا اعم از ثابت و موبایل و فکس و غیره به صورت یکسانی چاپ میشود.

پرسش:  آیا از شماره فعلی من هم اسمی در می آید؟

پاسخ: غیرممکن نیست ولی احتمال آن ضعیف است. حدودا از هر هزار شماره تلفن، یکی با یک اسم معنی دار مطابقت دارد. اولا اگر در شماره شما ارقام صفر یا یک وجود داشته باشد، با نگاه کردن به دکمه های شماره گیر گوشی تلفن متوجه میشوید که این دو رقم با هیچ حروفی مطابقت ندارند. ثانیا اگر هم شماره تلفن شما فاقد ارقام صفر و یک باشد ممکن است با یک کلمه بی معنی مطابقت داشته باشد که در این صورت بیان آن با حروف هیچ فایده ای از نظر قابلیت به خاطر سپاری نخواهد داشت. اگر هم شماره شما با کلمه ای مطابقت پیدا کند که ربطی به شما نداشته باشد، مثلا اسم شما Mohamad است اما شماره شما مطابق با کلمهHossein باشد، بیان شماره شما با حروف برای شما جالب نیست اما میتوانید آن را به شخصی که نام او حسین است بفروشید. برای اینکه بدانید شماره تلفن شما معادل چه کلماتی ممکن است باشد میتوانید از نرم افزاری که مخابرات استان تهران بدین منظور تهیه نموده است کمک بگیرید.

پرسش:  اگر اسم من کمتر از هفت حرف باشد، چه باید کرد؟

پاسخ: فرض کنید اسم شما مثلا سعید شهری است. شما میتوانید یکی از شماره های ذیل را خریداری کنید:

0912-SaeedSh,0912-SShahri, 0912-11Saeed, 0912-88Saeed, 0912-1Shahri, 0912-2Shahri, 0912-Saeed20, 0912-Shahri1, 0912-Shahri2, …

البته در این صورت شماره شما قابلیت به خاطر سپاری دارد اما منحصر به فرد نیست. یعنی مثلا افراد مختلف میتوانند شماره های Saeed00 تا Saeed99 و 00Saeed تا 99Saeed را خریداری نمایند. یعنی جمعا 200 نفر که البته باز هم در مقایسه با هزاران نفر که نام آنها سعید است تعداد قابل توجهی نیست.

پرسش:  اگر اسم من بیشتر از هفت حرف داشته باشد، چه باید کرد؟

پاسخ: شما میتوانید شماره تلفن خود را به صورت کامل اعلام کنید. هنگام شماره گیری فقط هفت حرف اول آن موثر است و گرفتن یا نگرفتن مازاد هفت حرف تفاوتی ایجاد نمیکند. مثلا فرض کنید نام خواندگی شما شاهمرادی است. شما میتوانید شماره همراه خود را در کارت ویزیت به صورت زیر جاپ کنید:

(Mobile: 0912Shahmor(adi

حتی اگر مازاد هفت حرف را داخل پرانتز نیز نگذارید اشکالی رخ نمیدهد، زیرا معمولا هنگام شماره گیری، گرفتن شماره های مازاد موجب هیچ اشکالی نمیشود. مثال دوم: فرض کنید شرکت سامسونگ مایل است شماره تلفن ثابت معادل کلمه Samsung را خریداری نماید، اما مخابرات فقط شماره های ثابت چهار و پنج رقمی یا هشت رقمی واگذار ميکند. شرکت مذکور میتواند شماره پنج رقمی معادل پنج حرف اول اسم خود یعنی 72678 را خریداری نماید و در تبلیغات خود شماره را به صورت ذیل چاپ کند:

021-Samsung

هنگام شماره گیری، با گرفتن پنج رقم اول، ارتباط برقرار میشود و گرفتن یا نگرفتن دو رقم آخر تفاوتی ندارد.  

پرسش:  فون واژه چه قابلیتهای ناگفته دیگری دارد؟

پاسخ: گوشیهای هوشمند، فون واژه را می شناسند. در اکثریت مطلق گوشیهای هوشمند همچونگوشیهای اندرویدی و شما می توانید در صورتیکه اسامی را بصورت فینگلیش ثبت کرده باشید، جهت شماره گیری دوستان خود به جای قسمت کانتکت گوشی خود، مستقیما از صفحه کلید استفاده نمائید. مثلا از صفحه کلید اصلی Ali را شماره گیری نمایید، خواهید دید که عدد 254 در صفحه نمایش داده می شود ولی گوشی شما، تمام دوستان شما را که علی نام  دارند، لیست می کند، گوشیهای هوشمند بعلت اینکه فون واژه ها را می شناسند از نحوه شماره گیری شما حدس می زند که شما به دنبال علی هستید. به عنوان مثال یکی دیگر از دوستان خود را امتحان کنید، از نتیجه امتحان خود شگفت زده خواهید شد. بعد از این، دیگر شماره گیری دوستانتان بسیار راحت تر و سریعتر خواهد بود. 

در قسمت اس ام اس ها هم برای فون واژه ها به هیچ عنوان نیاز نیست که فون واژه  بصورت عددی وارد گردد، کافی است هر فون واژه را دقیقا بصورت گفته شده با عدد و حروف اصلی وارد نمایید، خواهید دید گوشی بطور خودکار فون واژه را شناخته و معادل عددی آنرا محاسبه می کند. به عنوان نمونه فون واژه 0910Ahmadia  را امتحان کنید خواهید دید که شماره 09102462342   را شناسایی خواهد کرد. هر واژه ای را امتحان کنید معادل عددی آنرا محاسبه خواهد کرد.

پرسش:  برای خرید فون واژه چه باید کرد؟

پاسخ: برای خرید فون واژه ثابت، 4 یا 5 رقمی و یا 8 رقمی آزاد نشده، میتوانید به سایت شرکت مخابرات استان تهران یعنی www.tct.ir بخش فون واژه مراجعه کنید. و برای خرید شماره حروفی همراه و دیگر ثابت ها میتوانید از ما کمک بگیرید.

                        

.در صورتی كه پاسخ پرسش خود را در این قسمت نیافتید، می توانید با ما تماس بگیرید

ما نهایت تلاش خود را در جهت پاسخ به سوال شما انجام خواهیم داد.

 

شماره تماس:

0910Ahmadia ( 0910 246 23 42) 

 

0902Phonevajeh (0902 74 66 382)

0902Contact (0902 266 8228)

090Contacts (090 26682287)

 

 

 

 

 

Where you can buy Louis Vuitton Replica :

louis vuitton sling bag replica gucci replica 1:1 louis vuitton messenger bag replica dior replica Bvlgari B.ZERO1 replica high quality louis vuitton replicas canada cartier love bracelet replica replica Jordan 4 louis vuitton shoes replica replica Jordan 4 replica louis vuitton wallet gucci replica replica louis vuitton m40780 Replica Louis Vuitton backpack replica gucci shoes imitazioni louis vuitton gucci backpack replica fake louis vuitton wallet louis vuitton imitate kaufen fake louis vuitton shoes louis vuitton neverfull replica fake louis vuitton tas kopen louis vuitton imitate kaufen replica louis vuitton m40780 Best faux Chanel bags louis vuitton tasche gefalscht kaufen gucci replica louis vuitton messenger bag replica handbags replica Australia fake bvlgari ring gucci backpack replica hermes evelyne replica louis vuitton messenger bag replica Replica chanel backpack louis vuitton imitate kaufen fake chanel wallet imitation sac hermes replica Louis Vuitton shoes canada goose replica louis vuitton imitazioni louis vuitton fake imitazioni borse dior louis vuitton duffle bag replica goyard pas cher imitazioni louis vuitton Louis Vuitton Replica cartier love bracelet replica replica Louis Vuitton supreme Backpack dior replica replica Louis Vuitton shoes