رندترین

رندترين شماره موبايل ايران


 3456789 این اعداد به تنهایی هیچ معنایی ندارند و یادآور نخستین آموخته های ریاضی ما در دوران کودکی هستند اما کافی است کد معروف 0912 به این ارقام ساده اضافه شود تا ارزش این رشته اعداد ساده به ده‌ها میلیون تومان برسد.

به گزارش سایت اتاق بازرگانی تهران، شرکت مخابرات پس از چند ماه که مزایده معروف خط های رند موبایل را تعطیل کرده بود، اعلام کرد که قصد دارد رند‌ترین خط خود را در مزایده‌ای واگذار کند؛ به این ترتیب ظرف روزهای آینده زنگ مزایده رند‌ترین شماره موبایل ایرانی به صدا در می‌آید تا دولت در یکی از پول‌سازترین واگذاری‌هایش، میان میلیاردرهای ایرانی برای خرید سیم کارتی چند صدهزارتومانی رقابت چند صدمیلیون تومانی ایجاد کند.

تازه‌ترین شماره‌ای که قرار است برای آن مزایده برگزارشود، 09123456789 است که اتفاقا رند‌ترین شماره موبایل در ایران هم محسوب می‌شود. با وجودی که در آبان‌ماه سال 87 اعلام شد که این شماره‌ی بی‌نظیر قرار نیست به مزایده گذاشته شود و تصمیم گرفته شده بود تا این خط به موزه مخابرات سپرده شود، مدیر کل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران چند روز پیش از برگزاری مجدد مزایده های معروف سیم‌کارتی خبرداد و اتفاقا تاکید کرد که رندترین خط موبایل هم در ردیف سیم‌کارت‌های فروشی مخابرات قرار گرفته است.

معامله‌گران بازار سیم‌کارت به شماره‌ای که راحت و با تکرار دوم و سوم، حفظ شود یا شماره‌ای که ضرب‌آهنگ مناسبی برای حفظ کردن داشته باشد خط رند می‌گویند اما واقعیت این است که شماره 09123456789 خطی سوپر رند محسوب می‌شود که خریدار آن به‌طور قطع باید آدم رندی باشد.

آن‌گونه که داوود زارعیان گفته است؛ هم‌زمان با پایان مراحل خصوصی‌سازی شرکت مخابرات این فرصت به‌وجود آمده تا مزایده‌های معروف بار دیگر برگزارشود.

مدیر روابط عمومی شرکت مخابرات اعلام کرده است که کار، تنها با فروش شماره 09123456789 پایان نخواهد یافت، زیرا «همراه اول» مأموریت دارد فهرست شماره‌های رندی که تاکنون فروخته نشده است را بار دیگر بازنگری کرده و دور جدید فروش این گونه شماره‌ها را آغاز کند.

گفته می‌شود تعداد شماره‌های رند به بیش از 300 هزار قطعه سیم‌کارت می‌رسد که مخابرات باید زمینه برگزاری مزایده آن را فراهم کند. پیش از واگذاری پرسروصدای مخابرات، مسئولان دولتی این شرکت اعلام کردند که رند‌ترین خط موبایل ایران قرار نیست به مزایده گذاشته شود و تصمیم دولت این است که این سیم کارت را به موزه بسپارد. آن روزها برآورد شده بود که رندترین سیم کارت موبایل ایران حداقل 70میلیون تومان قیمت پایه داشته باشد اما این روزها گفته می‌شود کارشناسان دولتی مخابرات، قیمت پایه این خط بی‌نظیررا حداقل 100میلیون تومان درنظر گرفته‌اند. به این ترتیب امکان دارد که ارزش این سیم‌کارت در مزایده و بعدها در معاملات مکرر، تامرز 200میلیون تومان افزایش پیدا کند.

تصمیم تاریخی مخابرات

تا سال 1381 شماره‌های رند دائمی همراه اول در قرعه کشی اعطای سیم کارت‌ها در کنار شماره‌های عادی قرار می‌گرفت و به مشترکان فروخته می‌شد اما پس از تصویب قانون خروج شماره‌های رند از واگذاری‌های مردمی، شرکت مخابرات توانست از شورای اقتصاد مجوز فروش این‌گونه شماره‌های خاص را بگیرد و بر اساس آن موفق شد بیش از 400‌هزار شماره متفاوت را از طریق مزایده و حراج به فروش برساند. بعدها اعلام شد که این کار وزارت ارتباطات برای رعایت عدالت و جلوگیری از ایجاد سوءاستفاده احتمالی در توزیع شماره‌های خاص است.

همچنین اعلام شد که قبلا این شماره‌ها در روند قرعه‌کشی و به صورت کاملا عادلانه به عموم واگذار می‌شد، که گاهی در این میان بی‌عدالتی‌هایی صورت می‌گرفت که شرکت مخابرات را مجبور به گرفتن چنین تصمیمی کرد. از سال 1385 تا پایان سال 1387همراه اول حدود 15 دور مزایده برای فروش شماره‌های رند برگزار کرد که در نخستین دور آن در مهرماه سال 1385 بر اساس اعداد و ارقام ارائه شده با فروش 500 قطعه سیم کارت، بیش از 650 میلیون تومان درآمد کسب کرد. تا این جای کار، شماره 09127777777 گران‌ترین شماره رند همراه اول بوده که به قیمت 57 میلیون و 777 هزار تومان در مزایده‌ای نفس‌گیر به فروش رفته است. همچنین در دوره‌های مختلف از برگزاری این مزایده، شماره 9122222222 به قیمت حدود 44 میلیون تومان و شماره 09123333333 به قیمت حدود 43 میلیون تومان فروخته شده است.

شماره 09122345678 نیز با قیمت حدود 12 میلیون تومان به فروش رفته است. باید دید رقابت برای تصاحب رند ترین خط موبایل ایران، قیمت آن را تا چه سطحی افزایش خواهد داد. یعنی رکورد بالاترین قیمت سیم کارت درایران در مزایده جنجالی روزهای آینده خواهد شکست؟ باید بایستیم وببینیم زنگ ها برای چه کسی به‌صدا در می‌آید.

 

رندهای اسمی

ممکن است فکر کنید خط موبایلی که دارید مسخره‌ترین شماره را دارد اما امکان دارد این‌گونه نباشد چرا که ممکن است خط شما رند باشد اما شما از آن آگاهی نداشته باشید. بازیگران بازار موبایل این روزها از تکنیک تازه‌ای برای بازار‌گرمی استفاده می‌کنند که خط رند اسمی نام دارد و از این طریق موفق شده‌اند فروش خوبی داشته باشند. مدتی است که خط‌های "رند اسمی" در بازار خرید‌و فروش خط‌های رند تلفن همراه جایی پیدا کرده‌اند.

این نوع از خطوط رند به‌جای این که از یک شماره هفت رقمی تشکیل شده باشد فقط از یک اسم تشکیل شده و به همین خاطر به یاد سپردن چنین خط‌هایی بسیار بسیار ساده است.

فرض کنید اسم شما علیرضا باشد، چه شماره‌ای می‌تواند برای شما رندتر از 0912Alireza باشد؟ فرض کنید شما در کار خرید‌و فروش و تعمیرات رایانه هستید در این صورت چه شماره‌ای بهتر از 0912Rayaneh می‌تواند برای شما وجود داشته باشد؟ و اما نحوه خرید این شماره‌ها چگونه است و اصلا این شماره‌‌ها چطور شماره‌گیری می‌شوند؟ برای شماره‌گیری این خطوط فقط کافی است که از روی حروف حک شده در شماره‌گیر تلفن‌های همراه شماره‌ها را پیدا کنید و شماره‌گیری کنید. به همین سادگی. یعنی مثلا برای شماره گیری خط 0912AliDaei کافی است که بعد از گرفتن کد 0912، حرف A را از روی شماره‌گیر تلفن پیدا کنید که حرف A بر روی عدد 2 قرار دارد، حرف L روی عدد 5 و حرف I روی عدد 4 و همین‌طور الی آخر.

حال می‌رسیم به این که چطور باید یک چنین شماره‌‌ای را برای خودمان تهیه کنیم. آیا لازم است چنین خطی را از مخابرات خریداری کنیم یا مخابرات باید سرویس خاصی را به ما ارائه بدهد؟ نه به هیچ وجه! این شماره‌ها هم مثل بقیه شماره‌ها عددی هستند و تنها فرق‌شان با شماره‌های دیگر در این است که عددهای‌شان طوری قرار گرفته که می‌شود از مجموع آنها یک اسم ساخت و به این ترتیب آن را خیلی ساده‌تر به ذهن سپرد.

برای مثال شماره عددی خط 0912AliDaei می‌شود: 09122543234 که شاید به صورت عددی چندان رند نباشد اما به یاد سپردن همین شماره به صورت 0912AliDaei بسیار بسیار ساده و غیر‌قابل فراموش کردن است. برای خریداری چنین خط‌هایی هم کافی است که اسمی را که به آن علاقه دارید و می‌خواهید خریداری کنید روی کاغذ بنویسید و ببینید به چه شماره‌ای تبدیل می‌شود بعد با آن شماره تماس بگیرید و از صاحب آن خط درخواست کنید که خطش را به شما بفروشد! اگر صاحب خط از اسمی بودن شماره خود اطلاع داشته باشد که بدشانسی آورده‌اید و احتمالا قیمت بالایی درخواست خواهد کرد اما اگر اطلاع نداشته باشد می‌توانید خط را با قیمت مناسب خریداری کنید و یک شماره استثنایی در اختیار داشته باشید!

 

گران‌ترین سیم کارت دنیا

بازی شماره‌های رند فقط در ایران نیست که جذابیت دارد در خیلی از کشورهای دنیا مزایده‌های بزرگی در این زمینه برگزارشده که رکوردهای عجیبی هم برجا گذاشته است. معروف‌ترین مزایده را چندسال پیش یک شرکت هواپیمایی چینی برنده شد که سروصدای زیادی به دنبال داشت. شرکت هواپیمایی سی چوآن (Sichuan Airlines) دراین مزایده برنده یکی از رند‌ترین شماره‌های تلفن همراه جهان با شماره 8888 8888 شد. اما پس از آن گران‌ترین مزایده در کشور قطر برگزار شد.

شرکت Qtel در 22می 2006 مزایده بزرگی برای فروش 51شماره رند برگزار کرد که گران‌ترین آن را یک تاجر عرب به قیمت 2میلیون‌و700هزار دلار خرید تا خط او گران‌ترین خط موبایل دنیا نام بگیرد.

این شماره 6666666 بود که در حراجی نیکوکارانه شرکت قطری با قیمت 2 میلیون 700 هزار دلار به تاجر ناشناس عرب فروخته شد. آن روز شرکت قطری 51 شماره رند دیگر نیز عرضه کرد تا نام خود را در فهرست گران‌فروش‌ترین فروشندگان سیم‌کارت در جهان ثبت کند.

 

منبع: عصر ایران

 

*****************************

سایر لينکهای مفید سایت:

آشنایی با فون‌واژه

مزایای فون‌واژه

 هر شماره آیتل = یک شغل تخصصی، پایدار و پر رونق

 گوشیهای هوشمند (اندرویدی، آیفون و...)، شماره های حروفی آیتل را می شناسند

(شماره گیری سریع دوستان، ارسال آسان پیامک،  ...)

خرید فون واژه به قیمت اپراتور

 

 خرید فون واژه به قیمت شماره عددی