سرانجام تفاهم نامه ترابردپذیری (MNP) به امضا رسید؛ امکان تغییر اپراتور، بدون تغییر شماره

سرانجام تفاهم نامه ترابردپذیری (MNP) به امضا رسید؛
امکان جابه جایی بین اپراتورها بدون تغییر شماره فراهم شد

انتقال شماره تلفن همراه که در اصطلاح به آن ترابردپذیری نیز گفته می شود، امکانی به حساب می آید که با این طرح کاربر می‌تواند بدون تغییر شماره فعلی خود، اپراتور خود را تغییر دهد و ضمن حفظ شماره خود، از خدمات و تعرفه های اپراتور جدید بهره ببرد.

تفاهم‌نامه این طرح امروز (یکشنبه 1 شهریور) طی مراسمی که با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونان و مدیران سازمان ها و شرکت های تابع وزارتخانه ی مربوطه برگزار شد به امضای مدیران عامل سه اپراتور اصلی کشور رسید.

علی اصغر عمیدیان، معاون وزیر ارتباطات، در رابطه با مفاد تفاهم نامه یاد شده اظهار داشت که هم اکنون برای خدمات جابه جایی مابین اپراتورها بدون تغییر شماره، تعرفه و هزینه ای در نظر گرفته نشده. فاز اول این طرح به صورت رایگان اجرایی می شود ولی چنانچه در آینده اپراتورها به خاطر این موضوع متحمل هزینه گردند به تعیین تعرفه خواهیم پرداخت.

وی در ادامه افزود برای اجرای این طرح در کنار پیمانکار داخلی پروژه، یک شرکت خارجی که تجربه پیاده‌سازی نمونه هایی مشابه را در ۱۴ کشور دیگر دنیا داشته به عنوان همکار برگزیده شده است.

عمیدیان یادآور گشت ترابردپذیری نیاز به ایجاد یک مرکز واسط و همچنین نصب تجهیزات سخت افزاری و ارتقا نرم افزاری در اپراتورها دارد، که برخی از این مسائل هزینه های سنگینی را در پی خواهند داشت. طرح مورد بحث در یک برنامه واحد و هماهنگ از ابتدای مرداد و طی ۱۰ ماه به بهره برداری می رسد و اپراتورها باید با نظارت مشاور و هماهنگی مجری کار را پیش ببرند تا در ۲۲ بهمن فاز اولیه اجرای آن شروع شود.

طرح ترابردپذیری شماره تلفن همراه، مختص ایران نیست و ۷۰ کشور مختلف این سرویس را راه‌اندازی کرده‌اند.


سایر نظرات و صحبتها در این زمینه:

واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات (برگرفته از صفحه رسمی کلوب):
طرح ترابردپذیری شماره ها راهکار مناسبی برای بهبود کیفیت تجربه مشتریان است.
در حوزه تلفن همراه، طرح ترابردپذیری شماره ها که امکان تغییر اپراتور را بدون تغییر شماره ممکن می کند، راهكار مناسبی است كه مشتركان و كاربران را به سمت اپراتوری می كشاند كه بهترین كیفیت را با قیمت مناسب ارائه می دهند.

وحید صدوقی، مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار:
طی یک سالی که از فعالیتهای همراه اول در زمینه 3G می‌گذرد، ۴۲۰۰ سایت نسل سه در کشور راه‌اندازی شده و بر این اساس می‌توان ادعا کنیم که بزرگترین شبکه نسل ۳ کشور را داریم.
برای سال جاری بودجه‌ای بالغ بر ۲۷۰۰ میلیارد تومان برای نوسازی شبکه خود در نظر گرفته‌ایم و با طرح‌های مختلف تلاش داریم دسترسی مردم به خدمات همراه اول را ارتقاء بخشیم.

علیرضا قلمبر دزفولی، مدیر عامل ایرانسل:
در حال حاضر ایرانسل ۲۳ میلیون کاربر اینترنت دارد که از این میان ۱۲.۵ میلیون نفر کاربر اینترنت نسل ۳ و ۴ بیش از ۵۰۰ هزار نفر کاربر وایمکس هستند و در مجموع در میان مشترکان اپراتور دوم بیش از ۲۳ میلیون گوشی هوشمند در حال استفاده است.
وی در این مراسم از نصب ۶۰۰۰ سایت نسل ۳ و ۴ خبر داد و گفت که به طور متوسط طی یکسال گذشته روزی ۱۶ بار سایت نصب کرده‌ایم که این رقم در منطقه رکوردی جدید محسوب می‌شود که ممکن است در سطح دنیا نیز رکورد دار باشد.

مجید صدری، مدیرعامل رایتل:‌
طی دو سال گذشته تعداد مشترکان فعال رایتل از ۳۵۰ هزار مشترک به ۴ میلیون رسیده است و همچنان رایتل با تحت پوشش قرار دادن ۳۵۰ شهر بیشترین پوشش 3G کشور را دارد که امید می‌رود تعداد این طرح‌ها تا پایان سال به ۴۰۷ شهر برسد.


با اجرای طرح ترابردپذیری از اواخر امسال مشترکان این آزادی عمل را خواهند داشت تا بتوانند بر اساس نیاز خود، اپراتوری که فکر می‌کنند برای آنها مناسب‌تر است را انتخاب کنند و برای این کار نیازی به تغییر شماره تماس خود نخواهند داشت. تغییر اپراتور رایگان خواهد بود و کاربر می‌تواند دو بار در سال اپراتور خود را تغییر دهد.

 

منبع خبر: سایت دیجیاتو و زومیت

 ****************************

سایر لینکهای مفید سایت:

آشنایی با فون‌واژه

مزایای فون‌واژه

 

هر شماره آیتل = یک شغل تخصصی، پایدار و پر رونق

 

گوشیهای هوشمند (اندرویدی، آیفون و...)، شماره های حروفی آیتل را می شناسند

(شماره گیری سریع دوستان، ارسال آسان پیامک،  ...)

 

فروش ویژه آیتل؛ «طرح الماس»: نام از شما، خرید از ما